PROIECT DE LECŢIE Obiectul: Matemtica Data: Clasa: a V-a Titlul lecţiei: Unităţi de măsură pentru arie Obiectivul general: Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil: · să deosebească noţiunea de suprafaţă de noţiunea de arie; · să definească aria pătratului şi aria dreptunghiului şi să prezinte formulele de calcul corespunzătoare; · să aplice formulele de calcul pentru aria pătratului şi a dreptunghiului în probleme variate. Metode şi procedee didactice: explicaţia, exerciţiul Mijloace de învăţământ: tabla, creta, creta colorată, culegere de probleme pentru clasa a V-a Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe Timp alocat: 45 minute DESFǍŞURAREA LECŢIEI 1. Momentul organizatoric: Se face prezenţa. Se stabileşte liniştea şi atmosfera propice învăţării. 2. Captarea atenţiei şi trezirea interesului elevilor: Se reaminteşte că în ora precedentă de matematică s-au studiat unităţile de măsură pentru lungime. 3. Revitalizarea cunoştinţelor: Se verifică tema de casă. Se verifică, prin întrebări adresate elevilor, dacă sunt cunoscuţi multiplii metrului şi submultiplii metrului, şi se vor face transformări uşoare, orale. 4. Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei: Se anunţă că se vor studia unităţile de măsură pentru arie, în prima oră, urmând ca în cea de-a doua oră să se facă transformări cu aceste unităţi. 5. Dobândirea cunoştinţelo: Ce este o suprafaţă? Fie un triunghi ABC şi un punct în interiorul triunghiului. Def: Mulţimea tuturor punctelor interioare unui triunghi se numeşte interiorul triunghiului. Reuniunea dintre laturile unui triunghi şi interiorul său se numeşte suprafaţă triunghiulară. Obs: Suprafaţa unui pătrat se numeşte suprafaţă pătrată, iar suprafaţa unui dreptunghi se numeşte suprafaţă dreptunghiulară. Notaţie: S = suprafaţă. Obs: Pentru a putea compara suprafeţele, acestea trebuie măsurate. Obs: Reamintim că unitatea principală de măsură pentru lungime este metrul. Obs: Unitatea principală de măsură pentru suprafeţe este metrul pătrat (m2). Obs: Folosind unitatea de măsură, fiecărei suprafeţe i se asociază un număr pozitiv unic, care arată câte unităţi de măsură are suprafaţa respectivă. Acest număr se numeşte aria suprafeţei. Notaţie: A(S) = aria suprafeţei. Exemplu: Dacă luăm ca unitate de măsură şi dorim să determinăm aria suprafeţei atunci A(S) = 3 . Def: Două suprafeţe cu ariile egale se numesc suprafeţe chivalente. Def: Aria pătratului este egală cu pătratul lungimii sale. Obs: Dacă l = latura pătratului, atunci A = . Def: Aria dreptunghiului este egală cu produsul a două laturi alăturate numite lungime şi lăţime. Obs: Dacă L = lungime l = lăţime atunci A = L · l . 6. Fixarea cunoştinţelor: Ex 1: Fie pătratul ABCD cu latura de 2 cm. Aria pătratului este ......4...... . A = = = 4 . Ex 2: Fie dreptunghiul ABCD cu L = 30 cm şi l = 12 cm. Aria dreptunghiului este egală cu ……360…… . A = L · l = 30 ·12 = 360 . Ex 3: Culegere „Mate 5 – Exerciţii şi probleme” , pag. 68 , ex. 5 [a, b]: Copiaţi şi completaţi tabelul, unde l = lăţimea, L = lungimea, P = perimetrul şi A = aria unui dreptunghi. a) b) l 12 m ... cm L 18 m 36 cm P ... m ... cm A ... 144 7. Asigurarea feed-back-ului: Se verifică, prin întrebări adresate elevilor, dacă sunt cunoscute formulele de la aria unui pătrat şi aria unui dreptunghi. 8. Tema pentru acasă: · Manual pentru clasa a V-a, pag. 184, ex.6; Completaţi tabelul de mai jos, ştiind că se referă la dreptunghiuri: Lungimea 84 m 115 cm .....mm 45 cm Lăţimea 7 dm ... cm 40 cm ... cm Perimetrul ... m ... dm 200 cm 1400 mm Aria ... QUOTE ... QUOTE ... ...