Proiect Lectie Calorimetrie 7

May 1, 2018 | Author: Anonymous | Category: Documents
Report this link


Description

PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Unitate şcolară : Liceul Teoretic ,, Dimitrie Cantemir ” Iaşi Profesor : Tănase Nicolae Data : 08.06.2015 Clasa: a VII – a B Disciplina: Fizică Unitatea de învăţare : Fenomene termice Titlul lecţiei : Calorimetrie. Coeficienţi calorici Tipul de lecţie : Predare - însuşire de noi cunoştinţe Obiective generale : · Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a legilor şi a metodelor specifice domeniului; explicarea funcţionării şi utilizării unor produse ale tehnicii ; · Comunicarea folosind limbajul ştiinţific . Competenţe specifice : C1 – 1.1 : clasificarea şi analiza diferitelor fenomene fizice, instrumente şi mărimi fizice din domeniile studiate ; C2 – 1.3 : identificarea legilor, principiilor, caracteristicilor definitorii ale unor fenomene, mărimi caracteristice, proprietăţi ale unor corpuri şi dispozitive, condiţii impuse unor sisteme fizice ; C3 – 3.2 : utilizarea valorilor mărimilor determinate experimental în rezolvarea de probleme cu caracter teoretic sau aplicativ . Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să: O1 – explice cu ce se ocupă domeniul fizicii numit calorimetrie ; C1 O2 – definească coeficienţii calorici ( capacitatea calorică şi căldura specifică ) ; C2 O3 – aplice formulele matematice de calcul ale coeficienţilor calorici în rezolvarea de problemele. C3 Strategii didactice : · Metode de învăţare : explicaţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstraţia. · Resurse materiale : manual, calorimetru . · Forme de organizare a activităţii : frontală, individuală. · Evaluare : verificare orală, observarea directă a activităţii elevului la clasă . DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC : Nr. Crt. Secvenţele lecţiei Activitatea de învăţare Conţinutul învăţării Profesor Elevi 1 Organizarea clasei Verifică prezenţa şi notează absenţele Se pregătesc pentru lecţie 2 Captarea atenţiei Captează atenţia prin manevrarea aparent neintenţionată a calorimetrului Sunt atenţi 3 Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor anterioare, corelarea cunoştinţelor Pune următoarele întrebări: 1. Ce mărimi fizice aţi studiat în lecţia trecută ? 2. Care sunt unităţile de măsură în S.I ale celor două mărimi fizice ? 3. Care este relaţia de transformare dintre cele două scări de temperatură ? 4. Cum este considerată căldura primită de un corp? Dar cea cedată ? 5. Când se instalează starea de echilibru termic între două corpuri aflate în contact termic ? Răspund la întrebări: 1. Căldura şi temperatura. 2. [Q]S.I = J ( Joule ) ; [T]S.I = K ( Kelvin ) . 3. T [K] = t [ 0 C] + 273,15 4. QPRIMITĂ > 0 ( pozitivă ); QCEDATĂ < 0 ( negativă ). 5. Când temperaturile celor două corpuri devin egale, schimbul de căldură încetează. 4 Anunţarea titlului noii lecţii şi a obiectivelor Anunţă tema lecţiei , enunţă obiectivele operaţionale şi scrie titlul lecţiei pe tablă Noteză titlul lecţiei Sunt atenţi. Calorimetrie. Coeficienţi calorici 5 Predarea noilor cunoştinţe Precizează cu ce se ocupă calorimetria studiul căldurii primite sau cedate de un corp Prezintă dispozitivul utilizat pentru măsurarea căldurii cedate sau absorbite de către corpuri calorimetrul , modul de funcţionare ( permite schimbul de căldură între corpurile introduse în el, nu şi schimbul de căldură cu exteriorul) şi schema unui calorimetru, cu elementele componente. Explică efectul cantitativ al realizarii echilibrului termic în interiorul calorimetrului, concretizat prin ecuaţia calorimetrică . Precizează faptul că legătura dintre căldura cedată sau absorbită de către un corp şi variaţia temperaturii sale este făcută de către mărimile fizice numite coeficienţi calorici . Notează, defineşte, scrie formula matematică şi deduce unitatea de măsură a primului coeficient caloric capacitatea calorică . Precizează concluzia referitoare la capacitatea calorică . Notează, defineşte, scrie formula matematică şi deduce unitatea de măsură a primului coeficient caloric căldura specifică . Precizează concluzia referitoare la căldura specifică . Demonstrază relaţia matematică dintre cei doi coeficienţi calorici. Revine la ecuaţia calorimetrică şi exprimă matematic caldura cedată sau primită de un corp de masă m, căldură specifică c şi a cărui temperatură variază cu . Desenează pe caiet schema. Desenează pe caiet schema unui calorimetru. Noteză informaţia . Noteză ca subtitlu de lecţie pe caiet „ Coeficienţi calorici ” . Noteză informaţiile în caiet. Noteză concluzia în caiet. Noteză informaţiile în caiet. Noteză concluzia în caiet. Noteză demonstraţia în caiet. Notează formula în caiet. Corp rece Corp cald Contact termic Q ( Căldură ) t1 t2 < t1 vas interior vas exterior l Q cedată l = Q primită Coeficienţi calorici Notaţie : C Definiţie : Capacitatea calorică este mărimea fizică numeric egală cu căldura necesară pentru a varia temperatura unui corp cu un grad. Formulă matematică : C = Ecuaţia unităţii de măsură : = = Capacitatea calorică este o mărime caracteristică corpului . Notaţie : c Definiţie : Căldura specifică este mărimea fizică numeric egală cu căldura necesară pentru a varia temperatura unităţii de masă dintr – un corp cu un grad. Formulă matematică : c = Ecuaţia unităţii de măsură : = = Căldura specifică este o mărime caracteristică substanţei din care este alcătuit corpul , valoarea ei diferă pentru fiecare substanţă în parte. Ex : capă= 4180 ; cfier = 460 C = · C = m ∙ c c = Q = m ∙ c ∙ 6 Fixarea cunoştinţelor. Asigurarea feeback-ului Solicită elevilor spre rezolvare a unei fişe de lucru ( ANEXA 1 ) . Elevii rezolvă cu ajutorul indicaţiilor profesorului cerinţele din cadrul fişei de lucru. 7 Tema pentru acasă Problema nr. 6 din cadrul fişei de lucru ( ANEXA 1 ) . Sunt atenţi la indicaţiile profesorului. ANEXA 1 Fişă de lucru 1. Formula matematică a capacităţii calorice este : a ) ; b) ; c) ; d) C . 2. Formula matematică a căldurii specifice este : a ) ; b) ; c) ; d) c. 3. Unitatea de măsură corectă a capacităţii calorice este : a) ; b) ; c) ; d) . 4. Unitatea de măsură corectă a căldurii specifice este : a ) ; b) ; c) ; d) . 5. Ce cantitate de căldură este necesară pentru a încălzi un boiler cu capacitatea calorică C = 1000 kJ / K de la temperatura de 20 0 C la temperatura de 50 0 C ? 6. Ce cantitate de apă poate fi încălzită de la temperatura t1 = 100 C la temperatura finală T2 = 293, 15 K, dacă i se furnizează căldura de 418 kJ ? Se dă căldura specifică a apei : capă= 4180 .


Comments

Copyright © 2024 UPDOCS Inc.