ŞCOALA CU CLASELE I-VIII NR PROIECT DE LECŢIE DATA: 06.05.2015 INSTITUȚIA: C.S.E.I. NR.1 Bistriţa CLASA: a VII-a A GRAD DE DEFICIENŢĂ: moderată ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Istorie SUBIECTUL LECŢIEI: „ Moldova în vremea lui Ştefan cel Mare” TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare DURATA: 45 minute SCOPUL: · Receptarea noilor realitaţi existente în Moldova în timpul domniei lui Ştefan cel Mare. OBIECTIVE GENERALE: · Dobândirea de noi cunoştinţe cu privire la caracteristicile domniei lui Ştefan cel Mare. · Dezvoltarea dragostei pentru Istoria Romaniei. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a). Cognitive: O1: să enumere corect 2-3 trăsături de personalitate ale domnitorului Ştefan cel Mare; O2: să identifice pe harta istorică teritoriul Ţării Moldovei; O3: să enumere câteva bătălii şi importanţa acestora, din timpul domnitorului Moldovei; O4: să recunoască câteva cetăţi şi mănăstiri ridicatede de Ştefan cel Mare. b). Afective: O1: să manifeste atractivitate pentru activitatea propusă; O2: să participe cu interes la activitate; O3: să coopereze şi să ceară ajutor în realizarea activităţii. c). Psiho-motorii: O1: să adopte în timpul activităţii poziţii corporale ergonomice; O2: să dezvolte abiităţi grafo-motorii şi oculo-motorii; O3: să mânuiască corect ustensilele de lucru utilizate în timpul lecţiei. STRATEGII DIDACTICE: a). MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: – Istorie – manual pentru clasa a IV-a, Editura CD Press, Bucureşti, 2006. - prezentare Power Point Domnia lui Ştefan cel Mare - fişele de muncă independentă - jetoane şi cartonaşe cu imagini - harta României din sec. al. XIV-lea - diplome, buline. b). METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, învăţarea prin descoperire, povestirea , exerciţiul, explicaţia, munca independentă şi munca în echipă, jocul didcatic. c). FORME DE ORGANIZARE: colectiv-dirijat cu sarcini frontale, individual-independent cu sarcini frontale, independent cu sarcini diferenţiate. d). TIPURI DE ÎNVĂŢARE: receptiv-reproductivă, operaţională. SISTEM DE EVALUARE: a). Forme de evaluare: evaluarea continuă. b). Metode de evaluare: observarea curentă, observarea dirijată, chestionarea orală. ELEMENTE DE JOC: Surpriza Aşteptarea Ghicirea Recompense verbale Recompense materiale Buline Diplome REGULA JOCULUI: Se va anunţa intenţia prin care se va face activitatea. Activitatea se va desfăşura sub forma unuei competiţii, numită Jocul la tombolă. Astfel că, elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe, fiecare grupă va avea de rezolvat mai multe sarcini. Dacă la fiecare sarcină au îndeplinit corect cerinţele, atunci grupele vor primi o bulină galbenă, iar dacă nu vor îndeplini corect sarcnile cerute, vor primi câte o bulină albastră. Grupa nr. 4, va fi alcătuită din membrii juriului, se vor alege 3 elevi din clasă care vor analiza atent munca celorlalţi colegi. La sfârşitul activităţii, în funcţie de câte buline galbene sau albastre au acumulat grupele de elevi vor primi drept recompensă o diplomă de excelenţă. BIBLIOGRAFIE: · M. E. C. , Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru Istorie, clasa a-IV-a, Bucureşti, 2005. · Beşliu, Daniela&colab. – Istorie – Sugestii didactice pentru clasa a IV-a, Ed. Educaţia 2000+, Bucureşti, 2006. · www.didactic.ro DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII TIMP ESTIMA- TIV ETAPELE DESFĂŞURĂRII LECŢIEI CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ TEHNICI DE INSTRUIRE FORME DE ORGANIZARE MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT 1 minut 1. Organizarea clasei pentru lecţie - Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie (manuale, caiete, stilouri, creioane colorate etc.) Conversaţia Colectiv dirijat Manuale,culegeri, rechizite 2 minute 2. Captarea atenţiei - Captarea atenţiei se face printr-o ghicitoare: Zice-se c-a fost sub soare Un domn mic, dar numit „Mare” Când pe turci îi învingea, Mănăstire construia. (Ştefan cel Mare) (ANEXA nr.1) · Se prezintă portretul domnitorului Observarea dirijată Problematizarea Colectiv dirijat Portretul lui Ştefan cel Mare 2 minute 3. Anunţarea temei şi a obiectivelor - Se anunţă titlul lecţiei ,,Moldova în vremea lui Ştefan cel Mare” şi se noteză titlul lecţiei pe tablă. - Elevii sunt anunţaţi că activitatea se va desfăşura sub forma unui joc competitiv. - Pe parcursul acestui joc vor dobândi informaţii cu privire la : · Începutul domniei; · Organizarea ţării; · Luptele pentru apărarea ţării; · Sfârşitul şi importanţa domniei lui Ştefan Explicaţia Conversaţia Colectiv dirijat 10 minute 4. Reactualizarea cunoştinţelor - Reactualizarea cunoştinţelor se va face prin rezolvarea primei sarcini de lucru din cadrul jocului. (ANEXA nr.2) - Se anunţă numele jocului şi regulile acestuia. · Jocul la tombolă · Clasa este împărţită în 4 grupe. · Grupa nr.4 este alcătuită din membrii juriului. · Grupele pe parcursul lecţiei vor avea de rezolvat mai multe sarcini. · Juriul va nota, cât de bine s-au descurcat grupele, oferind buline galbene pentru cei care au rezovat corect exerciţiul şi buline roşii pentru cei care nu au reuşit să ducă la bun sfârşit sarcina de lucru. Sarcina nr.1. Fiecare grupă va trebui să extragă câte un jeton cu imaginea unui domnitor deja cunoscut. Astfel ca fiecare grupă va avea câte un jeton extras. Elevii din grupă vor trebui să precizeze: · Numele domnitorului · Unde a domnit(punând pe hartă, imaginea domnitorului). · Câteva carcateristici referitoare la domnia acestuia. Conversaţia Exerciţiul Explicaţia Jocul didactic Pe grupe dirijat cu sarcini diferenţiate Colectiv dirijat Cutia cu tombola Jetoane cu imagini Harta Moldovei din timpul lui Ştefan cel Mare 5 minute 5. Prezentarea noului conţinut - Se prezintă materialul în Power Point: Ştefan cel Mare. Li se cere elevilor să urmărească portretele sale, îmbrăcămintea, spada, privirea, ţinuta, să reţină cele mai importante biserici, mănăstiri, cetăţi prezentate. ( ANEXA nr.3) Observaţia independentă Individual independent Materialul Power Point Ştefan cel Mare 15 minute 6. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor - Se poartă o scurtă discuţie despre materialul prezentat. ( ANEXA nr.4) - Astfel că elevii află informaţii cu privire la domnia lui Ştefancel Mare: · Ştefan cel Mare a fost un domnitor gospodar, bun organizator al luptelor, priceput în războaie, dorind libertatea poporului său. · A construit cele mai puternice cetăţi: Cetatea Albă, Chilia la Dunăre( pentru a opri înaintarea turcilor), Cetatea Sucevei, Cetatea Neamţului. · Aflăm că după fiecare bătălie Ştefan ridica câte o mănăstire sau biserici, în amintirea celor căzuţi pe câmpul de bătălie, recompensa pe cei mai viteji dintre luptătorii săi cu moşii. · A domnit 47 de ani (1457 – 1504) şi a fost înmormântat la Mănăstirea Putna. Sarcina nr.2. Cu ajutorul acestor informaţii, grupele de concurenţi, vor avea de rezolvat a doua sarcină din cadrul competiţiei. · Grupele vor trebui să extregă din nou la tombolă, câte un plic. · Plicurile vor conţine materiale de lucru, cu privire la: 1. Bătăliile duse de Ştefan cel Mare. 2. Mănăstirile construite de acesta. 3. Cetăţile ridicare de domnitor. - Fiecare grupă va trebui să realizeze un poster, cu ajutorul informaţiilor aflate în plicul extras. După care să-şi prezinte posterul în faţa clasei. Conversaţia Exerciţiul Învăţarea prin descoperire Expunerea Munca în echipe Observarea dirijată Colectiv dirijat cu sarcini frontale Pe grupe dirijat cu sarcini frontale Cutia cu tombola Plicuri Jetoane cu imagini Jetoane cu informaţii 5 minute 6. Asigurarea feed-backului - Asigurarea feed-backului se va face de către profesor, prin câteva întrebări orale, cu privire la informaţiile dobândite pe parcursul lecţiei. ( ANEXA nr.5) 1).Cine a fost Ştefan cel Mare? 2). Cum a fost caracterizat ca domnitor ? 3). De ce a fost numit Cel Sfânt ? 4). Ce a construit după fiecare victorie ? 5). Completarea unui jeton cu trăsăturile domnitorului. Conversaţia Problematizarea Colectiv dirijat cu sarcini frontale 5 minute 7. Evaluarea Sarcina nr.3. Cu ajutorul întrebărilor puse mai deveme, se distribuie fiecărui elev, câte o fişă de lucru, ce va conţine: doi itemi: completare de spaţii libere şi un rebus, cu informaţii referitoare la domnia lui Ştefan cel Mare. (ANEXA nr.6) Exerciţiul Conversaţia Individual independent cu sarcini frontale Fişa de muncă independentă 1 minut 8. Asigurarea transferului şi a retenţiei - Se fac aprecieri asupra participării elevilor la activitate. - Tot acum memebrii juriului, cu ajutorul profesorului, vor anunţa clasamentul grupelor, în funcţie de punctajul dobândit. - Şi se vor distribui diplome. - Se va da tema de casă. ( ANEXA nr.7) Conversaţia Colectiv dirijat Anexa 1 GHICITOARE Zice-se c-a fost sub soare Un domn mic, dar numit „Mare” Când pe turci îi învingea, Câte o mănăstire construia. (Ştefan cel Mare) Anexa 2 Iancu de Hunedoara a domnit între anii Vlad Ţepeş a domnit între anii ( 1387-1456), în Transilvania. ( 1456-1462), în Ţara Românească. Alexandru cel Bun a domnit între anii Ştefan cel Mare a domnit între anii (1400-1432), în Moldova. ( 1457-1504), în Moldova. Anexa 4 BĂTĂLIILE DUSE DE ŞTEFAN CEL MARE Mahomed al II-lea trimite asupra Moldovei o armată numeroasă. Înfruntarea are loc la Podul Înalt (Vaslui), in iarna anului 1475. Mica armată moldovenească ieşi învingătoare. Turcii se întorc, şi înving armata lui Ştefan la Războieni. Însă Ştefan nu se lasă şi reuşeste să se refacă şi să obţină *independenţa(=libertatea) Moldovei. Ştefan cel Mare duce şi alete bătălii împotriva tătarilor şi polonezilor, care vroiau să *cotropească(=fure/ cucerească) ţara. În 1497, la Codrii Cosminului, Ştefan îl înfrânge pe rgele Poloniei, care a încercat să cucerească Moldova. Învinşi polonezii, recunosc independenţa ţării. MĂNĂSTIRILE CONSTRUITE DE ŞTEFAN CEL MARE Cei 47 de ani de domnie a lui Ştefan cel Mare înseamnă pentru Moldova o perioadă de dezvoltare economică şi de înflorire culturală.În urma câştigării unei bătălii, Ştefan înălţa câte o biserică sau câte o mănăstire pe care le înzestra cu picturi şi obiecte de mare valoare. Mănăstirea Putna, Mănăstirea Voroneţ Biserica „Adormirea Maicii Domnului Biserica „Sfântul Gheorghe” Biserica „Sfântul Ilie”, Suceava Biserica „Sfântul Nicolae”, Iaşi CETĂŢILE RIDICATE DE ŞTEFAN CEL MARE Ţara era apărată de cetăţi ca Cetatea HYPERLINK "http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Alb%C4%83" Albă la Nistru, cetatea Chilia la Dunăre,, spre Carpaţi Cetatea HYPERLINK "http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Neam%C8%9Bului" Neamţului. Moldova era stabilă politic şi bogată. Buna organizare a drumurilor îi determina pe negustorii străini să treacă prin Moldova, aducând mirodenii, covoare, blănuri, metale şi pietre preţioase. Vămile culese de la aceştia a crescut economia ţării. Astfel se explică mijloacele materiale care i-au permis lui Ştefan să lupte şi să construiască fără încetare în lunga lui domnie Cetatea Albă Cetatea Chilia Cetaea Neamţului Cetatea Sucevei Anexa 5 Întrebări: 1).Cine a fost Ştefan cel Mare? 2). Cum a fost caracterizat ca domnitor ? 3). De ce a fost numit Cel Sfânt ? 4). Ce a construit după fiecare victorie ? 5). Completaţi această imagine cu câteva trăsături ale domnitorului. Anexa 6 FIŞĂ DE LUCRU 1).Completează enunţurile, folosind cuvintele din paranteză: Ştefan cel Mare a fost domn al ....................... între anii ............................ În timpul domniei a dorit să obţină ........................Moldovei Cel mai aprig duşman al Moldovei era .................................................... La ..........................., Ştefan obţine cea mai importantă ....................... împotriva turcilor. Pentru faptele sale, Biserica Ortodoxă l-a făcut .......................................... (Moldovei, independenţa, sfânt, victorie, Imperiul Otoman, 1457-1504, Podul Înalt) 2). Completează rebusul: 1. Numele domnitorului 2. Cum este el? (trei adjective) 3. O propoziţie despre domnitor 4. Ce a făcut el ? (trei verbe) 5. O însuşire reprezentativă pentru Ştefan cel Mare. Anexa 7 De citit acasă. DIPLOMA Se acordă echipei..................... Formată din elevii................................ ............................................................ din şcoala.................................. localitatea................................ pentru................................................. Director, Prof., Data 1. 2. 3. 4. 5. „Sfaturi date tinerilor oşteni de către Ştefan cel Mare” „După socotinţa mea, voi, cei tineri de azi puteţi năzui a fi de folos ţării, păzind poruncile cele din veac ale vieţii noastre.Şi a rostit atunci Ştefan câteva sfaturi înţelepte şi astăzi de urmat: Să lucrezi cu credinţă; în lucru temeinic stă fericirea ta. Nu judeca pe alţii înainte de a te fi judecat pe tine. Fii cumpătat în toate. Nechibzuinţa, lenevia şi lăcomia pierd omenia. Tinere nu uita! Îndrăzneţ te naşti,înţelept te faci. Să spui adevărul! Cine vrea cu adevărat liber trebuie să înveţe să spună adevărul, pentru că adevărul întreg înseamnă libertate deplină. Adă-ţi aminte! După vorbe mari urmează fapte mici . Omul cel mai puternic este cel cu inimă curată.” George Dinograncea,”Legende (Înţelepciunea lui Ştefan cel Mare)” PROIECT DE LECŢIE LA ISTORIE PROF. Psihopedagog MOLDOVAN IULIANA