Prof. Temelie Madalina Liceul Teoretic ,, Duiliu Zamfirescu”, Odobesti Proiect de lecţie Data: 13 aprilie 2010 Clasa: a XII-a A Obiectul : Limba şi literatura română Titlul lecţiei: Iona, de Marin Sorescu – Constructia subiectului. Semnificatii Tipul lecţiei: dobandire de noi cunostinte Durata: 50 min. Competenţe generale: • Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare; • Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare. Competenţe specifice: 1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate 2.1. folosirea unor tehnici variate pentru analiza în detaliu a unor texte literare diverse 2.2. evidenţierea unor posibilităţi diferite de interpretare a aceluiaşi text în funcţie de mai multe perspective de lectură 2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme 3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate 1 Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea: 1) Sa-l incadreze pa Marin Sorescu in literatura roamana si opera Iona in dramaturgia acestuia 2) Sa prezinte trasaturile teatrului modern in comparatie cu cele ale teatrului clasic 3) Sa prezinte geneza parabolei Iona 4) Sa analizaze comparativ (asemanari, deosebiri) Mitul Biblic al pescarului Iona din Vechiul Testament si Iona de Marin Sorescu 5) Sa explice semnificatia titlului 6) Sa identifice temele esentiale ale operei 7) Se analizeaza coordonatele spatio- temporale 8) Sa prezinte structura si compozitia parabolei 9) Sa explice semnificatiile ( simbolurile) intalnite in opara litarara Iona. Resurse materiale: manualul, volume de teatru, portofoliile elevilor, material bibliografic, fişe recapitulative; Resurse procedurale: problematizarea, conversaţia euristică, dezbaterea, analiza literară complexă; explicaţia; asaltul de idei; schematizarea; exerciţiul; activitatea individuală şi cea pe grupe de elevi, metoda diagramelor Wenn. Metode de evaluare: valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back dat elevilor, nota; Bibliografie: 1. Marin Sorescu, Iona, Editura Fundaţiei Marin Sorescu, Bucureşti, 2003 2. Eugen Simion, Scriitori români de azi, I, Editura Cartea Românească, Bucureşti, !978 3. Alina Pamfil, Didactica limbii şi literaturii române. Gimnaziu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2000 4. Ioan Cerghit, Metode de învăţământ, Polirom, Iaşi, 2006 (p.253 – 258 – Metoda proiectelor) 5. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romăne in scoală, Ed. Polirom, 1999 6. Lacramioara Mutoiu, Ramona Gaman, Propendeutica si Pragmatica textului dramatic, Ed Versus, Iasi, 2006 2 7. Limba şi literatura română, Manual pentru clasa a XIIa, coordonator Adrian Costache:, Editura All, 2000 SCENARIUL DIDACTIC Strategii didactice Etapele lectiei/Timp Secvente de continut Activitati de invatare Forme de org. a învăţării Frontal Resurse materiale Catalogul Resurse procedurale Conversaţie euristica Evaluare Moment organizatoric 1 min. 1.Evocare 15 min. Salutul, verificarea prezenţei elevilor, scurtă conversaţie Verificarea calitativă(prin sondaj) a temei pe care elevii au avut-o de rezolvat pentru acasă, profesorul făcând observaţii şi aprecieri după caz, antrenând întreaga clasă în discutarea exerciţiilor propuse. Profesorul intervine, corectând dacă este cazul şi adăugând noi informaţii. Se cere elevilor sa incadreze autorul operei, Marin Sorescu, in literatura romana si opera ,, Iona” in dramaturgia acestuia. Frontal Conversaţie euristica Expunere orala Elevii prezinta opera lui Marin Sorescu, facand legatura cu neomodernismul si generatia 60. Iona” – face parte din trilogia,, Setea Frontal muntelui de sare”, alaturi de ,,Paracliserul” si ,, Matca”, tema dominanta fiind setea de absolut a omului Fise de lucru Brainstormi ng Conversaţia euristică Observare sistematica 3 superior. Se realizeaza o analiza Elevii vor prezenta trasaturile celor doua Frontal comparativa a teatrului clasic cu cel tipuri de teatru, facandu-se trimitere la Individu operele studiate si la ,, Iona” (Anexa 1) al modern (,, Iona”) Se prezinta inspiratie ale operei. sursele de Elevii fac referire la Mitul Biblic al pescarului Iona din Vechiul Testament.Se analizeaza comparativ cele doua ipostaze in care profetul Iona si Iona lui Sorescu Frontal sunt pusi, realizandu-se o diagrama Wenn Individu cu asemanari si deosebiri ( Anexa 2) din al care rezulta ca mitul e doar un pretext al operei lui Sorescu, acesta redimensionandu-l. Tabla Conversaţia euristică Chestionare orala Manualul Metoda si fisele de diagramelor lectura Wenn Problematiz are Chestionare orala 2. Constituirea sensului 25 min. Se propune elevilor E dat de personajul eponim al operei, Iona si trimite la Mitul Biblic. In ebraica ,, analizarea semnificatiei titlului iona” inseamna porumbel, pasare ce asimileaza simbolul libertatii, idee grefata Frontal, in discursul dramatic. La o analiza a cuvantului: ,,io”=domnul, stapanul/ ,, na”=exprimarea familiara a lui ,, ia”, conturandu-se ideea de ruga in fata lui Dumnezeu:,, ia, Doamne!” pe robul tau... Fise lucru de Conversaţia euristică Observarea sistematica 4 Se prezinta elevilor un citat Elevii vor comenta citatul ,, Singuratatea despre singuratate , facandu-se astfel e otrava al carei antidot e conversatia” trecerea la prezentarea tematicii St. Guazzo. operei ,, Iona” Se identifica pe baza fiselor Elevii, pe baza citatelor din opera, identifica urmatoarea tematica: de lucru tematica operei • Cautarea identitatii de sine • Scindarea eului, dedublarea ( Iona Individu –pescarul ghinionist; visatorul; al victima; cautatorul, ascetul, luptatorul; iluminatul) • Solitudinea individului • Moartea • Nasterea • Destinul Se face referire si la afirmatia lui Marin Sprescu din 1968 : ,, Stiu ca am vrut sa Se identifica si se analizeaza scriu ceva despre un om singur, coordonatele spatio-temporale nemaipomenit de singur.” Spatiul diegetic este reprezentat de plaja si de burta chitului, metafore care definesc un spatiul inchis, autolimitat. Spatiu -labirint Tabloul I si IV prezinta exteriorul pe Fise lucru de Conversaţia euristică Expunere si argumentare orala Fise lucru Tabla de Conversaţia euristică Observarea sistematica Frontal Fise lucru de Conversaţia euristică Observarea sistematica 5 Se prezinta compozitia parabolei structura si cand celelalte 2 interiorul. Timpul diegetic atemporal ( se poate Frontal petrece oricand), totul se raporteaza la propriul eu ,, Incepe sa fie tarziu in mine” Elevii observa o trasatura a teatrului modern in ceea ce priveste structura operei: Iona e impartita in 4 tablouri. Pe baza fiselor de lucru se prezinta subiectul operei Frontal Fise lucru de Expunere Observarea sistematica Expunere Fise lucru Observarea sistematica Se analizeaza semnificatiile Elevii vor fi impartiti pe patru grupe si vor fiecarui tablou ( Evaluare avea de analizat si comentat citate din Pe fiecare tablou in parte pentru identificarea grupe, formativa) semnificatiilor si simbolurilor operei. Se frontal vor realiza trimiteri intertextuale acolo unde este cazul. ( Anexa 3) de Exercitii de formulare a Observare propriilor sistematica opinii Reflecţie 9 min. Tema: Rescrieti finalul Individu al Manualul si fisele de lectura 6 7